Volt idő, a kilencvenes évek elején, amikor az RMDSZ a Román Kommunista Párt nacionalista egyenköpenyéből előbújt pártok körében nem volt szalonképes. Volt idő, amikor a magyarországi kormánypártok előtt sem. Ez ma már a múlté.
A kolozsvári kongresszus második napján az RMDSZ politikusai bemutatták azokat a konkrét intézkedéseket tartalmazó program-dokumentumokat, amelyekkel a Szövetség azt jelzi, melyek azok a szakterületek, amelyeknek az elkövetkezendőkben kiemelt figyelmet szentel. Az oktatásra vonatkozó dokumentumot Magyari Tivadar főtitkárhelyettes, a családpolitikára vonatkozót Szabó Ödön parlamenti képviselő, a gazdaságpolitikáról szólót Winkler Gyula EP-képviselő, a nemzetpolitikára vonatkozót Székely István főtitkárhelyettes, a külpolitikáról szólót Vincze Lóránt külügyi titkár, az ifjúságpolitikára vonatkozót Antal Lóránt MIÉRT-elnök, a nők közéleti szerepvállalására vonatkozót pedig Biró Rozália nőszervezeti elnök mutatta be.
Jelenlegi és egykori országos testületi vezetőnek, RMDSZ-es tisztségviselőnek nyújtott át Ezüst Tulipán-díjat a szervezetben kifejtett alkotó, értékteremtő és közösségformáló munkájuk elismeréseként Kelemen Hunor szövetségi elnök.
Visszatér az ügyvezető elnökség struktúrájára az RMDSZ, ezzel együtt pedig megszűnik a politikai alelnöki tisztség is – jelentette be a kongresszuson Kovács Péter főtitkár.
Az Európai Néppárt alelnöke, az európai kisebbségi szervezeteket tömörítő Európai Nemzetiségek Föderatív Uniójának (FUEN) elnöke, a román pártok elnökei és társelnökei, a Szövetség politikai partnerei, a magyarországi pártok és a határon túli magyar szervezetek elnökei, az erdélyi történelmi egyházak elöljárói és a hazai kisebbségi közösségek képviselői is részt vettek az RMDSZ 12. Kongresszusán, Kolozsváron. Köszöntőbeszédeikben a 25 éves Szövetség eddigi érdekvédelmi és érdekképviseleti munkáját méltányolták, megbízható partnernek, a demokrácia és a jogállamiság elkötelezett letéteményesének nevezték az RMDSZ-t.
A mai köszöntő beszédek után, a következő szavak jutnak eszembe: hitelesség, érték, kiszámíthatóság, megbízhatóság, becsület, tehetség, dialógus, megbecsülés, őszinteség, komolyság, professzionalizmus, építés, jövőbelátás, bátorság, stb. Ezek az értékelések az RMDSZ tevékenységével kapcsolódnak össze. És persze ezeket a pozitív értékeket szembe lehet állítani olyan kifejezésekkel, mint a: félelem, gyanakvás, bizalmatlanság, kishitűség, amatörizmus, hazugság, kétszínűség, megalkuvás. Úgy érzem mi választottunk. Ezelőtt 25 évvel. És jól választottunk. Ebből a szempontból, vagyis ami az alapértékeinket illeti, nem kell újratervezni.
Lassan egy hónapja annak, hogy a Magyar Ifjúsági Értekezlet elnökének választott közel kétharmados többséggel a nagyváradi országos küldöttgyűlésen. Ez a többség, amely jelenti a szórványt, Partiumot, Közép-Erdélyt és nem utolsó sorban Székelyföldet, bizalmat szavazott az általam meghirdetett reformnak! Egy olyan átfogó és tartalmas reformnak, amely arra hivatott, hogy megfordítsa a MIÉRT szekerének rúdját! Annak a MIÉRT-nek, amely sokunk szerint, sajnos az elmúlt években eltávolodott a valós problémáktól, befelé fordult és elfelejtette, hogy legfontosabb küldetése a fiatalokat képviselni, nyitni az értékes fiatalok felé, befogadni mindenkit, aki hozzáadott érteket képvisel az ifjúsági munkában!
Tisztelt meghívottak, hölgyeim és uraim, újratervező kollégák!
„25 év után meg kell kísérelnünk újragondolni a Szövetség politizálását, nem a célokat kell újra kitalálnunk, hanem új prioritások alapján kell kijelölnünk az utat, amelyet a közösségépítés, az őszinte párbeszéd és a magyar emberekkel való igaz összefogás jellemez majd az elkövetkezendőkben. Ez az Újratervezés Kongresszusának tétje” – nyilatkozta ma, április 15-én Kovács Péter, az RMDSZ főtitkára, a hétvégén, Kolozsváron sorra kerülő eseményről.
Kolozsváron, április 17–18-án zajlik a Romániai Magyar Demokrata Szövetség 12. Kongresszusa. A több mint ezerfős rendezvényen a kongresszusi küldöttek szövetségi elnököt választanak, és módosítják az alapszabályzatot és a programot.