A Minority SafePack (Nemzeti Kisebbségvédelmi Kezdeményezés) sikeres aláírásgyűjtését követő lépésekről, teendőkről egyeztetett pénteken Budapesten, az Országházban a FUEN elnöksége, a magyar parlament, a magyarországi pártok, illetve nemzetiségek, valamint a határon túli magyar szervezetek képviselői. A HUNINEU Alapítvány, a Rákóczi Szövetség és a FUEN által szervezett tanácskozást az Országgyűlés elnöke, Kövér László nyitotta meg.
A FUEN által összesített adatok szerint eddig egymillió uniós állampolgár támogatta aláírásával a Minority SafePack európai polgári kezdeményezést. Ez a becslés az online támogatások és a FUEN tagszervezetei és partnerei által papíron gyűjtött aláírások összesítéséből származik. A papírformájú aláírások mindenikét még nem ellenőrizték le a kampány koordinátorai, ezért emlékeztetnek: ez nem egy végeredmény, hanem csak egy becslés. Épp ezért nagyon fontos, hogy a kampány tovább folytatódjon egészen a határidőig, április 3-án éjfélig: csak akkor lehet biztos a Minority SafePack kampány sikere, ha kényelmesen túllépik az egymilliós határt.
Mi nem bajkeverők vagyunk, ahogy ezt a román diplomácia nevezte az elmúlt hónapokban, években. Mi azt mondjuk: a sokszínűség és a több kultúra érték. Ezt meg kell őrizni, nem szabad fölszámolni – hangsúlyozta Brüsszelben Kelemen Hunor szövetségi elnök.
A Minority SafePack – Nemzeti Kisebbségvédelmi Kezdeményezés közel áll a sikerhez, de továbbra is tenni kell azért, hogy azt el is érje – derült ki hétfőn Budapesten, a Magyarság Házában tartott konferencián. A Kisebbségvédelmi kezdeményezés a határon túli magyar közösségekért és a magyarországi nemzetiségekért című, a Nemzetpolitikai Kutatóintézet, a FUEN és a Rákóczi Szövetség szervezésében zajló eseményen a Miniszterelnökség nemzetpolitikai államtitkársága és a magyarországi nemzetiségek is képviseltették magukat.
Az európai régiók kisebbségi vonatkozásait és a regionalizmus kisebbségi érdekérvényesítésben betöltött szerepét tárgyalta, illetve a kisebbségi régiók közti együttműködés bátorítását célozta a FUEN csütörtökön és pénteken Brüsszelben lezajlott, Mélyen a régióba gyökerezve című konferenciája.
„Az Európai Unióban 50 millió kisebbségi él, mindannyian egy-egy régiót tartanak otthonuknak, és erős regionális identitással rendelkeznek. A FUEN feladata, hogy a régiókról mint a kisebbségek szülőföldjéről, a kulturális és nyelvi sokféleség forrásáról beszéljen” – mondta el Vincze Loránt a FUEN brüsszeli konferenciáján.
A Minority SafePack kisebbségi európai polgári kezdeményezés számára fontos, hogy az Európa Tanácsban is támogatókra leljen. Ennek érdekében Korodi Attila, a romániai ET-küldöttség RMDSZ-es tagjának kezdeményezésére az ET Parlamenti Közgyűlésének őszi ülésszakára Strasbourgba látogatott a Vincze Loránt által vezetett FUEN küldöttség. A parlamenti képviselőcsoportok vezetőivel, valamint számos nemzeti delegáció képviselőivel folytatott megbeszélések során elhangzott, hogy a Minority SafePack kezdeményezés fontos eszköz lehet az őshonos kisebbségek európai jogérvényesítésében.
Örvendek, hogy fel tudjuk mutatni, hogy nem csupán a magyar közösség tartja fontosnak az Európai védelmet jogainknak – Minority SafePack kezdeményezést, hanem társulnak mellénk a többi szlovákiai kisebbség képviselői is – nyilatkozta Vincze Loránt Pozsonyban.
A FUEN levélben fordult Petro Poroshenko ukrán elnökhöz, az oktatási törvény életbe lépésének megakadályozását kérve. A Vincze Loránt elnök által jegyzett levél szövege az alábbiakban olvasható:
„Az Európa több régiójában tapasztalható kisebbségellenes intézkedések és diszkriminatív történések, Ukrajnából, Romániából, az Egyesült Királyságból megerősítenek bennünket abban, hogy szükség van a kisebbségvédelmi európai csomagra. Az Európai Uniónak védenie kell közösségeinket, szavatolnia kell a megszerzett jogokat, ezért van szükség arra, hogy minél többen aláírják a Minority SafePack kezdeményezést” – jelentette ki Vincze Loránt Strasbourgban, az Európai Parlamentben.
A marosvásárhelyi Római Katolikus Teológiai Líceum ügyére is felhívta a figyelmet Vincze Loránt FUEN-elnök Eszéken, a Konrad Adenauer Stiftung rendezvényén. A csütörtöki horvátországi konferencián, amelynek témái a Közép-Európában élő német kisebbségek helyzete és az európai kisebbségvédelem voltak, többek között jelen volt Hartmut Koschyk, a német szövetségi kormány nemzeti kisebbségekért felelős kormánybiztosa.
A német külügyminiszter támogatását kérte Vincze Loránt, az Európai Nemzetiségek Föderatív Uniójának (FUEN) elnöke, aki az ernyőszervezet német munkacsoportjának (AGDM) éves találkozóján vesz részt június 19-e és 22-e között.
A Bundestag pénteki, június 2-i ülésén meghívottként jelen lévő Vincze Loránt, a FUEN elnöke hatalmas eredményként méltatta, hogy a német parlament alsóházának plenáris ülése foglalkozott a Minority SafePack kezdeményezéssel. „Németország kormánya és parlamentje egyértelműen támogatja a Minority SafePack kezdeményezésünket. A legmagasabb szinten, Európa egyik legbefolyásosabb törvényhozásában az Európai Unió által védendő európai értékként beszéltek az őshonos kisebbségekről, a nyelvi és kulturális sokszínűség oltalmazásáról, a FUEN-t pedig olyan kisebbségi szervezetként méltatták, amely nagyon sokat tett az őshonos nemzetiségek érdekeinek érvényesítésében. Nagyon sok ilyen támogató nyilatkozatra van szükségünk a következő egy évben, hogy kezdeményezésünk végül sikeres legyen” – fogalmazott Vincze Loránt.
A kolozsvári FUEN kongresszus egyetlen disszonáns vetülete a román külügy enervált reakciója, ami túlmutat egy egyszerű diplomáciai fogáson. Rendszerspecifikus megnyilvánulás: a romániai kisebbségi helyzet modellértékűségét szajkózó propaganda felelőseit nehéz lesz meggyőzni, hogy ezzel a módszerrel nem lehet a terítékről továbbra is leseperni a meglévő és dokumentált, tehát számon kérhető mulasztásokat, félmegoldásokat, vagy éppen visszalépéseket. De amikor a külügy ilyet cselekszik, figyelmen kívül hagy egy fontos tényezőt: hogy barátságtalan viszonyulása saját munkáját nehezíti meg.
Véget ért Kolozsváron az Európai Nemzetiségek Föderatív Uniója, a FUEN kongresszusa. Európa legnagyobb, kisebbségi szervezeteket tömörítő szervezetének négynapos rendezvényén több mint 300, Európa minden sarkából érkezett küldött és meghívott vett részt. Hivatalosan is útjára indították a MSPI-aláírásgyűjtést, az RMDSZ nyárra tudatosító kampányt szervez.
Szombaton, a közgyűléssel zárult az Európai Nemzetiségek Föderatív Uniója, a FUEN kolozsvári, 62. Kongresszusa. A május 17-én kezdődött rendezvény utolsó napján számos határozatot fogadtak el, illetve arról is döntöttek, hogy a karinthiai szlovének szervezhetik meg az európai kisebbségek labdarúgó tornáját, az Europeadát 2020-ban.
Ünnepi hangulatban indították el pénteken este Bonchidán, a Bánffy kastély udvarán a Minority SafePack európai polgári kezdeményezés aláírásgyűjtési kampányát. A Európai Nemzetiségek Föderatív Uniója, a FUEN Kolozsváron zajló kongresszusának keretében szervezett esemény több mint négyszáz, Európa minden tájáról érkezett vendég jelenlétében zajlott.
A kisebbségi jogok gyakorlatba ültetése érdekében fontos a folyamatos egyeztetés és párbeszéd – fogalmazta meg bevezetőjében Bernhard Ziesch a FUEN kolozsvári kongresszusának Boroszlótól Kolozsvárig című panelbeszélgetésén, amely az őshonos kisebbségek által felvetett legfontosabb problémákat járta körbe az országjelentések tükrében. A FUEN moderátori szerepet ellátó alelnöke a németországi szorb kisebbség tagjaként egy jó gyakorlatot emelt ki: „Németországban a konfliktuskezelés nagyon transzparens módon történik: ha konfliktus vetődik fel, megbeszéljük és egyeztetünk, folyamatos a párbeszéd. Így könnyebb.”
Josep-Maria Terricabras, katalán EP-képviselő, a Kisebbségi Intergroup társelnöke a nyelv fontosságáról beszélt a délutáni Modernitás és innováció a kisebbségi közösségekben című panelbeszélgetés keretében tartott felszólalásában.
A Glasgow-i Egyetemmel partnerségben szervezték meg a FUEN kolozsvári kongresszusának pénteki első panelbeszélgetését a nemzeti kulturális autonómiák közép- és kelet-európai lehetőségeiről és kihívásairól.