Egyértelmű és minden kétséget kizáró üzenete van annak, hogy a Bihar megyei rendőr-főkapitányság a történtek után több mint egy héttel sem tudja, akarja azonosítani a nagyváradi zászlóégetési kísérlet elkövetőjét. És hogy a valósághoz még közelebb rögzítsük a tényeket, pontosítsunk: a román rendőrségnek nyolc nap sem elegendő ahhoz, hogy feltárja a magyar zászló felgyújtására készülő, minden bizonnyal nem magyar nemzetiségű gyanúsított kilétét.
Létezik törvényes alapja annak, hogy az RMDSZ Bihar megyei szervezete szabadon használja – akár a székháza bejáratához tűzve – a magyar lobogót, hangsúlyozta keddi sajtótájékoztatóján Cseke Attila szenátor. A Bihar megyei RMDSZ elnöke azokra a híresztelésekre reagált, melyek szerint a Szövetség törvénytelen módon helyezte ki a magyar nemzetiszínű lobogót, amelyet december 30-ára virradóra egy ifjú hölgy igyekezett meggyújtani az RMDSZ nagyváradi, Fekete Sas-palotabeli székházának bejáratánál. Mint ismert, az esetről a világhálóra felkerült egy videofelvétel, és ennek készítője akadályozta meg, hogy tettét véghezvigye az elkövető.
Oktatási szakemberek, oktatáspolitikával foglalkozó parlamenti képviselők, magyar nyelvű oktatást biztosító állami finanszírozású és magánegyetemek vezetői és diákképviselők tájékoztatták csütörtökön, a marosvásárhelyi Kultúrpalotában szervezett zárt szemináriumon Fernand de Varennes-t, az ENSZ kisebbségügyi különmegbízottját a kisebbségi magyar oktatás helyzetéről.
„Fontos alkalmat teremteni arra, hogy első kézből tájékoztassuk a nemzetközi szervezeteket a magyar kisebbség helyzetéről, problémáiról, nehézségeiről. Fontos ugyanakkor, hogy ez alkalomból is megmutathatjuk a magyar közösségek belső szolidaritását, ezért örülök, hogy a Kárpát-medencei magyar közösségek politikai vezetői is megtiszteltek a jelenlétükkel” – mondta Vincze Loránt, az Európai Nemzetiségek Föderatív Uniójának (FUEN) elnöke Fernand de Varennes, az ENSZ kisebbségi különmegbízottjának erdélyi látogatása alkalmából szervezett Magyar kisebbségi közösségek: küzdelmek és lehetőségek című konferencia megnyitóján. A Sapienta EMTE Kolozsvári Karán szervezett szerdai konferencián a FUEN elnöke kiemelte, de Varennes látogatása azért is fontos, mert a kisebbségeknek a nemzetközi színtéren is partnereket kell találniuk célkitűzéseik markánsabb megjelenítése érdekében.
Száz évvel az első világháború lezárását követően a nemzeti kisebbségek nem tűntek el Európából, továbbra is meg akarják őrizni identitásukat azon a területen, ahol évszázadok óta élnek – ezt mondta Sógor Csaba Brüsszelben, a szerdai mini-plenáris ülésen egyperces felszólalásban.
„Romániában még mindig sérülnek a magyar kisebbség jogai. Bírósági döntésekkel államosítják vissza a magyar történelmi egyházak ingatlanjait, óriási büntetéseket rónak ki közösségi szimbólumaink használatáért. A magyar kultúra még mindig nem jelenik meg súlyának megfelelő mértékben a köztereken, és az anyanyelvhasználat sem biztosított kellőképpen a közintézményekben. Románia elutasítja, hogy megoldást találjon ezekre a problémákra”– hívta fel a figyelmet Vincze Loránt csütörtökön az ENSZ Kisebbségügyi Fórumán, Genfben.
„A többségnek meg kell értenie, hogy a kisebbségi jogok csorbítására irányuló kísérletek veszélyeztetik az egész társadalom szabadságát, a nacionalista retorika, a demagógia és a populizmus a kisebbség és a többség közötti békés együttélést kockáztatják. Az 56-os szabadságharc, a történelem pedig azt az üzenetet fogalmazza meg számunkra, hogy a megszerzett kisebbségi jogok, a kiharcolt szabadság semmit nem vesz el mások szabadságából” – hívta fel a figyelmet szerdán, a szenátus plénumában Novák Csaba Zoltán.
Még mindig sok uniós állampolgár van, aki nem tud a Minority SafePack kezdeményezésről, az a célunk, hogy hozzájuk is eljuttassuk üzenetüket, támogatásukat kérjük. Beszélnünk kell a céljainkról az európai fővárosokban, el kell nyernünk a politikai támogatásukat – mondta csütörtökön Vincze Loránt Strasbourgban, az Európai Parlamentben, ahol a Kisebbségi frakcióközi munkacsoportban mutatta be az európai kisebbségvédelmi kezdeményezéssel kapcsolatos fejleményeket és stratégiai irányt. A FUEN-elnök által vezetett delegációnak Daniel Alfreider FUEN-alelnök és Jens A. Christiansen, a FUEN Európai Párbeszéd Fórumának vezetője is tagja volt, az ülést pedig Schöpflin György EP-képviselő, az európai polgári kezdeményezések EP-jelentéstevője vezette.
Európában egységes módon kell kezelni a nemzeti kisebbségek védelmét, enélkül lehetetlen megteremteni a tisztességes Európa jövőjét – erről beszélt Sógor Csaba az Európai Néppárt (EPP) képviselőcsoportjának vezetőségi ülésén Bécsben.
„Romániában a rendszerváltást követő évtizedben úgy tűnt, hogy a gazdasági jólét nélkül a többség és az állam nem tesz jelentős gesztusokat a kisebbség fele, de azóta látnunk kell, hogy a magyar kártyát a gazdaság állapotától függetlenül kijátsszák. Számos európai példa van arra, hogy a kisebbségi kérdés rendezésével nem kell feltétlenül megvárni a gazdasági fellendülést, sőt, Dél-Tirol is a kisebbség-többség viszony rendezését követően vált Európa egyik legfejlettebb régiójává” – fogalmazott Vincze Loránt vasárnap Marosvásárhelyen, a Vásárhelyi Forgatagon. A FUEN elnöke, aki a MIET meghívására vett részt egy beszélgetésen a kisebbségi jogok és a gazdasági jólét témájában, Szerbia példáját is felhozta, amely okult a közelmúlt történelméből, és vállalta a vajdasági kulturális autonómiát.
Az Európa Tanács két évtizeddel ezelőtt két fontos kisebbségvédelmi eszközt hozott létre, de sajnos sem a Kisebbségvédelmi Keretegyezmény, sem a Regionális vagy Kisebbségi Nyelvek Európai Chartája nem érte még el eredeti célját – mutatott rá hétfőn, Strasbourgban Vincze Lóránt, a huszadik évfordulóra az Európa Tanácsban szervezett nemzetközi konferencián. A két jogi eszköz tökéletesíthető, amíg még léteznek olyan európai állampolgárok, kisebbségi közösségek tagjai, akik sem egyénenként, sem közösségként nem gyakorolhatják jogaikat, nem élhetnek a nemzetközi jog biztosította lehetőségekkel. Meggyőződésünk, hogy a megfelelő módosítások mellett, a Nyelvi Charta és a Keretegyezmény a kisebbségvédelem valós eszközeivé válhatnak – fogalmazott a FUEN elnöke.
„Az elmúlt néhány évben az volt az RMDSZ célkitűzése, hogy európai keretben úgy érjünk el sikereket a mi kisebbségi ügyeink számára, hogy közösen lépjünk fel a többi kisebbséggel, ne csak magyar ügyként tálaljuk törekvéseinket, mert úgy nem lehet meggyőzni a többséget. A Minority SafePackkel megtaláltuk a módját, hogy a dél-tiroliakkal, a német kisebbségekkel, illetve azzal a számos közösséggel együtt cselekedjünk, akik bekapcsolódtak az aláírásgyűjtésbe” – mondta el csütörtökön délután Nagyváradon Vincze Loránt. A FUEN elnöke az EU és az őshonos kisebbségek helyzete című fórumon vett részt, amelynek házigazdája Szabó Ödön RMDSZ-es parlamenti képviselő volt.
„Száz évvel a gyulafehérvári nyilatkozat után számunkra elfogadhatatlan, hogy a székelyföldi magyar közösség valós igényét a parlament mint törvényhozói hatalom egy egyszerű nem-mel, és érdemi vita hiányában tudja le. A törvényhozó testületnek az állampolgárok igényét figyelembe véve kell törvényt alkotnia, így az autonómia-tervezetünk ellen szóló riogatások és félrevezetések messze nem egy európai szemléletet tükröznek részükről. Azt szeretnénk, ha a törvényhozói hatalom érdemben tárgyalná és figyelembe venné az autonómiaigényt, a tervezethez konstruktívan járulna hozzá javaslatokkal, hiszen ez európai, jól működő példákra alapszik. Azonban úgy tűnik, száz év sem volt elég ahhoz, hogy a román társadalom megértse, hogy a magyar közösség értékalkotó tényezője Romániának, nem elvenni akarunk, hanem hozzáadni. Az autonómiatörekvéseinket sem Románia határain kívül és ellen képzeljük el, hanem gazdasági fellendülést szorgalmazunk általa, kulturális örökségünk és identitásunk hosszú távú megőrzését látjuk benne. A gyulafehérvári nyilatkozat is egyértelműen kimondja, hogy a Romániában élő kisebbségek különböző autonómiaformák mentén élhetnek a modern Románia határain belül, azonban erről mindmáig még beszélni sem lehet. Szemléletváltásra van szükség, meggyőződésünk, hogy előbb-utóbb megvalósul a tisztességes párbeszéd, a szemléletváltás, eljön az az idő, amikor Románia Parlamentjében olyan személyek ülnek majd, akik képesek megszabadulni a kliséktől, előítéletektől, és elég bátrak ahhoz, hogy megálmodjanak és megvalósítsanak egy kölcsönös tiszteleten alapuló Romániát” – fogalmazott szerdán, május 23-án az autonómia-tervezet szenátusi plénumi vitáját követően Tánczos Barna szenátor.
„Annak ellenére, hogy a különböző őshonos nemzeti kisebbségek helyzete rendkívül változatos az EU-n belül, szükség van egy európai keretszabályozásra ebben a kérdésben. Az Európai Néppárt (EPP) a kisebbségek védelmének témáját továbbra is napirenden tartja az Európai Unióban” – mondta David McAllister német európai parlamenti képviselő csütörtökön, Kolozsváron.
A romániai nemzeti kisebbségek helyzetéről, köztük főként a magyar, a roma, a zsidó, illetve a tatár közösség hátrányos megkülönböztetésről tájékoztatta az Európa Tanács Rasszizmus és Intolerancia elleni Európai Bizottságát (ECRI) Laczikó Enikő államtitkár, az Etnikumközi Kapcsolatok Hivatalának vezetője tegnap, április 19-én, csütörtökön Bukarestben. A háromfős küldöttség az ötödik monitorozási ciklus jelentéséhez gyűjtött adatokat Romániában, tegnap pedig a különböző kormányzati és más közigazgatási intézmények képviselőivel találkozott.
Nagy öröm, hogy néhány napja az általam vezetett intézmény – a kulturális örökség európai évének égisze alatt – jelentős lépést tett az ország területén élő nemzeti kisebbségek műemlékeinek védelméért.
Kettős mércét alkalmaz Románia a nemzeti kisebbségek jogainak tiszteletben tartása, szimbólumaik használata kapcsán – többek között erről tájékoztatta az Európai Bizottság emberi jogokat vizsgáló testületét (ECRI) az RMDSZ tegnap. Az ECRI ötödik terepszemléjét tartotta Romániában – legutóbbi országjelentését 2013-ban tette közzé.
Az Európa Tanács újabb jelentéssel erősíti meg álláspontunkat: ezúttal a Miniszteri Tanács marasztalja el Romániát. Az igazság nem marad kendőzetlenül: Románia nem mintaállam a kisebbségi közösségek védelmének tekintetében. Nem az állam, hanem a mi következtetéseink helyesek tehát – hangsúlyozta az Európa Tanács Miniszteri Tanácsa által elfogadott és közzétett Romániára vonatkozó ajánlásokat követően Kelemen Hunor szövetségi elnök.