kiadványok

20 éves az RMDSZ

 

ez a mi munkánk
Európai parlamenti jelenlét
hírlevél
aktuális pályázatok
kiadványok
kulturális naptár
archív honlapunk
oktatási adatbázis
választási honlapunk

Egyetért az egészségügyi minisztérium által kezdeményezett illetékek bevezetésével a gyorsételek kapcsán?

 
 
 



Ştiri

Promit doar ceea ce se poate îndeplini - Hunor Kelemen la Târgu Secuiesc şi Catalina
2009. 10. 29.

***  Candidatul UDMR la preşedinţie, Hunor Kelemen, şi-a început, joi,  cea de-a şaptea zi de campanie în piaţa agroalimentară din Târgu Secuiesc,  unde localnicii aflaţi la cumpărături şi producătorii agricoli l-au întâmpinat cu bucurie, declarând la unison că îl vor sprijini la alegerile din 22 noiembrie.  Hunor Kelemen s-a interesat de la producători dacă îşi pot valorifica mulţumitor produsele. - Acum, în sezonul aprovizionării de toamnă şi al pregătirii conservelor pentru iarnă, vânzarea este bună, i-a răspuns o femeie din Turia, care s-a plâns însă că primesc cu întârziere subvenţiile de la stat, aşa încât aceasta constituie cea mai mare problemă a micilor producători. Un ţăran mai în vârstă i-a promis prezidenţiabilului UDMR o oaie şi un „rotocol de caş” dacă va spune tot timpul campaniei sale numai adevărul. El s-a oferit să-i ducă aceste cadouri şi la Palatul Cotroceni, numai să spună mereu lucrurilor pe nume. „Am semnat pentru dumneavoastră cu toată familia, şi vă vom vota, dacă veţi fi sincer” a spus bătrânul fermier. Hunor Kelemen a răspuns că aşa va face, după cum acesta îi este şi crezul. „Voi spune mereu adevărul, pot să vă promit asta”, a dat asigurări prezidenţiabilul UDMR, care a întâlnit în piaţă şi mulţi cunoscuţi, chiar şi vecini ai tatălui său, care este originar din Turia.
„Vrem drepturi lingvistice, vrem drepturi colective minorităţilor naţionale, vrem recunoaşterea limbii maghiare ca limbă oficială regional. Cu aceasta cerem doar ceea ce ni s-a promis în România, încă din 1918, în Proclamaţia de la Alba Iulia”, a spus candidatul UDMR la preşedinţie, Hunor Kelemen la Catalina, adăugând că dacă maghiarimea se va dovedi „mică” la alegerile prezidenţiale, aşa se vor purta cu ea şi atunci când îşi va cere drepturile. - „Trebuie să ne dovedim puternici la 22 noiembrie, să arătăm forţa prin care ne putem cuceri drepturile în ţara în care trăim”, a subliniat Hunor Kelemen. El a promis sinceritate şi că va reprezenta credibil comunitatea maghiară în campania electorală, o va prezenta aşa cum este în realitate, şi va expune deschis năzuinţele şi dezideratele ei. „Consider că o obligaţie a mea să vă spun în mod deschis şi sincer, că anul viitor nu va fi un an uşor. Cine spune asta, nu spune adevărul, fiindcă situaţia economică a ţării nu  se poate întrema înainte de sfârşitul anului viitor, şi asta doar dacă guvernul va lua măsurile corespunzătoare”, a precizat candidatul UDMR la preşedinţie.
După vizita în localitatea Catalina, Hunor Kelemen s-a întâlnit la Covasna cu primarul, viceprmarul şi consilierii locali, iar vineri, caravana sa va ajunge la Târgu Mureş.



Taguri: Alegeri Prezindenţiale, Kelemen Hunor
Archivă »