kiadványok
FELVÉTELI A RENDORAKADÉMIA ÁLTAL MEGHIRDETETT „MAGYAR HELYEKRE”

Szövetségi Képviselők Tanácsa - Marosvásárhely

 

ez a mi munkánk
Európai parlamenti jelenlét
hírlevél
aktuális pályázatok
kiadványok
kulturális naptár
archív honlapunk
oktatási adatbázis
választási honlapunk

Ştiri

Participarea UDMR la guvernare este interesul fundamental al comunitătii maghiare din Transilvania
2010. 1. 27.

UDMR a dat dovadă de consecvenţă atunci când, într-o perioadă dificilă, şi-a asumat răspunderea guvernării, fiindcă comunitatea maghiară din Transilvania este fundamental interesată ca Uniunea să contribuie, şi prin instrumentele guvernării, la îmbunătăţirea situaţiei comunităţii – a declarat preşedintele UDMR, Béla Markó, marţi, într-o conferinţă de presă susţinută la Budapesta, împreună cu ministrul culturii, Hunor Kelemen, şi în care a vorbit despre situaţia politică din România după alegerile prezidenţiale şi despre rolul UDMR în guvernare.
    
Béla Markó a apreciat că prezenţa UDMR la guvernare este importantă nu doar din  punct de vedere al politicii interne, ea reprezintă şi un mesaj pentru întreaga regiune, în special într-o perioadă când în ţările din jur se ridică din ce în ce mai acut problemele minoritare-etnice. – Prezenţa şi rolul UDMR la guvernare constituie o garanţie că în România nu se va face un pas înapoi în privinţa minorităţilor, dar acest lucru nu este suficient, trebuie să facem progrese – a spus Béla Markó. În opinia sa chiar există şanse pentru aceasta, în anii care urmează, deoarece în programul comun de guvernare, elaborat împreună cu PD-L, alături de obiectivele generale, importante pentru întreaga societate, figurează şi ţeluri specifice, esenţiale pentru comunitatea maghiară, cum sunt reluarea şi adoptarea legii minorităţilor care asigură baza juridică a autonomiei culturale, elaborarea unei noi legi a învăţământului, reorganizarea regiunilor economice de dezvoltare şi continuarea în ritm accelerat a procesului de descentralizare. Legat de acest din urmă obiectiv, Béla Markó a menţionat că potrivit protocolului încheiat cu PDL, instituţiile deconcentrate ale statului, ca şi instituţiile de învăţământ, şi în viitor şi poliţia, vor fi trecute în atribuţia administraţiilor locale. Desăvârşirea descentralizării constituie un obiectiv foarte important, specific, al comunităţii maghiare, care este  interesată ca tot mai multe atribuţii şi mijloace să fie trecute în mâna administraţiilor locale. Această autonomie locală, chiar dacă nu ţine locul autonomiei speciale, reprezintă o cale spre autonomia specială, a subliniat preşedintele UDMR, care a menţionat că este importamt că UDMR are o prezenţă corespunzătoare în guvern, şi participă, conform proporţiei etnice, şi la conducerea diferitelor instituţii ale statului.
    
Ministrul culturii, Hunor Kelemen a reliefat, la rândul său, semnele unei importante schimbări de mentalitate în viaţa politică din România, ilustrată şi de faptul că la douăzeci de ani de la schimbarea de regim, în România ministerul culturii este condus de un maghiar. Răspunzând la o întrebare, ministrul culturii a arătat că UDMR va face totul, şi în continuare, pentru a împiedica ridicarea unei statui a generalului Guşă la Târgu Mureş, precizând că în mandatul său este exclus ca Ministerul Culturii să autorizeze ridicarea acestei statui.



Taguri: Kelemen Hunor, Markó Béla
Archivă »