Borbély László: a fenntartható jövő a társadalom mozgósításán múlik

Borbély László: a fenntartható jövő a társadalom mozgósításán múlik

A kormányon belül működő Fenntartható Fejlődés Főosztály rendezésében csütörtökön került sor arra a nemzetközi konferenciára, amelyen elindították Románia Fenntartható Fejlődési Stratégiáját kiegészítő Cselekvési Tervet.

A dokumentum a „Fenntartható Románia” projekt keretében, európai források felhasználásával készült, amelyet az Európai Szociális Alap társfinanszírozott az Adminisztratív Kapacitás 2014-2020 Operatív Programon keresztül.

 „A Főosztály által végzett munka eredményes. A mai nap egy kulcsfontosságú pillanat, ami a 2030-as menetrend 17 fenntartható fejlődési céljának megvalósítását illeti Romániában. Az elindított terv feltétlenül szükséges eszköz a Fenntartható Fejlődési Stratégia céljainak megvalósításához. Támogatja azt az intézményi keretet, amelyet sikerült megerősítenünk, és lehetőséget ad arra, hogy szervezett módon cselekedjünk, hogy közelebb kerüljünk a mindannyiunk által kívánt célhoz: egy fenntartható társadalomhoz a mostani és az elkövetkező nemzedékek számára. A fenntartható jövő azonban nagymértékben függ a társadalom mozgósításától. Éppen ezért az intézményi tevékenység mellett továbbra is részt veszünk a civil társadalommal való együttműködésben, hogy sikerüljön kialakítani a társadalom fenntartható átalakulásához aktívan hozzájáruló állampolgárok kritikus tömegét” – mondta Borbély László.

Nicolae Ciuca miniszterelnök üzenetét Mircea Abrudean, a Miniszterelnöki Kancellária vezetője olvasta fel: „úgy gondolom, eddig sikerült bebizonyítanunk, hogy ennek a kormánynak a célja a megoldások keresése és gyakorlatba ültetése.  A Nemzeti Cselekvési Terv célja az intézményközi együttműködés elősegítése és valamennyi érdekelt fél befogadó részvételének biztosítása az előremutató, átlátható, erőteljes és innovatív kormányzás érdekében. Romániának számos kihívást kell leküzdenie, hogy polgárai jólétét növelje. A nemzetközi kontextus egyáltalán nem az, amit szerettünk volna. Szolidaritást és elszántságot kell mutatnunk ezekben a nehéz időkben. Ahogy a történelem során bebizonyítottuk, nagy dolgokat tehetünk, ha összefogunk. Arra kérek mindenkit, hogy dolgozzunk együtt egy fenntartható társadalomért, egy megalapozott gazdasági növekedésért, amely mindenki javát szolgálja, anélkül, hogy veszélyeztetné a következő generációk esélyeit, hogy egészséges környezetben éljenek.

A Nemzeti Cselekvési Terv a 4 kiemelt cselekvési irányon és a 12 konkrét célkitűzésen keresztül integrált és többdimenziós megközelítést alkalmaz a fenntartható fejlődéshez, alkalmazási keretet biztosítva a közpolitikai döntéshozók számára minden szinten. A Terv a konkrét célkitűzések körébe tartozó 22 akción keresztül a fenntartható fejlődés elveinek integrálását és az ágazati stratégiai dokumentumok célkitűzéseinek a Fenntartható Fejlődési Célokkal való összekapcsolását célozza meg, annak érdekében, hogy a fenntartható fejlődés mutatói terén meghaladják az Európai Unió tagállamainak átlagos szintjét.

A terv 4 kiemelt cselekvési iránya a következő:

  1. A fenntartható fejlődés irányítási keretének megerősítése és bővítése;
  2. Az SNDDR 2030 megvalósításának támogatása a fenntartható fejlődésre vonatkozó oktatási és képzési programokon keresztül;
  3. A fenntartható fejlődés koncepciója elveinek és értékeinek népszerűsítése;
  4. Az SNDDR 2030 nyomon követése, végrehajtásának értékelése és felülvizsgálata.

A konferencián olyan nemzetközi szakemberek is felszólaltak, mint:

  • Carina LINDBERG, szakpolitikai tanácsadó, OECD (Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet) Szakpolitikai koherencia a fenntartható fejlődésért
  • Dr. Louis MEULEMAN, az ENSZ Közigazgatási Szakértői Bizottságának (CEPA) alelnöke; Az Európai Környezetvédelmi Ügynökség Tudományos Bizottságának tagja
  • Markus HAMETNER, kutató és projektmenedzser, Fenntarthatósági Menedzsment Kutatóintézet, Bécsi Közgazdasági és Üzleti Egyetem.

A Cselekvési Terv megtalálható ezen a linken.

 

kapcsolódó

Hírlevél