RMDSZ: a diákok teherbírásához kell igazítani a tananyagot a törvény szerint

RMDSZ: a diákok teherbírásához kell igazítani a tananyagot a törvény szerint

Az RMDSZ kormányzati szerepvállalásának köszönhetően olyan törvényt sikerült kidolgozni és elfogadtatni, amellyel kisebbségi kérdésekben előre tudtunk lépni – hangzott el Tusványoson azon a panelbeszélgetésen, amelyen a közelmúltban elfogadott közoktatási és felsősoktatási törvényről beszélgettek oktatási szakemberek.

A törvényben sikerült elfogadtatnunk egy olyan elvet, hogy a tananyagot a diákok teherbírásához igazítsák, illetve ezentúl az iskolák lehetőséget kapnak arra, hogy külön béralapból anyagilag is motiválják azokat a pedagógusokat, akik többet vállalnak, jobban teljesítenek.

„Megoldottuk a vidéki kisiskolák és szórványiskolák működését, ezentúl nem diáklétszám után, hanem intézményalapú támogatást kapnak. Sikerült megőriznünk a kisebbségi iskoláknak járó pluszfinanszírozást, megoldottuk, hogy a tanítónők mellett az óvónőknek is járjon a pluszmunkáért a pluszjuttatás. Ugyanakkor sikerült megoldanunk a szórványiskolákhoz tartozó bentlakások finanszírozását is. Kijelenthetjük, hogy ez a törvény nem így nézett volna kisebbségi kérdésekben, ha az RMDSZ nem lett volna kormányon” - fogalmazott Szabó Ödön, az RMDSZ parlamenti képviselője, oktatási szakpolitikus.

Az új törvény több kötelezettséget ír elő a minisztériumnak arra vonatkozóan, hogyan oktatják a kisebbségi diákoknak a román nyelvet. Sok új eszköz jön létre ezáltal és ezek segítenék, könnyítenék a gyerekek, pedagógusok, szülők munkáját. Ez például cserediákprogramokat, román nyelvtáborok szervezését hoz magával, illetve segédoktatói anyagok elkészítése is kötelezővé válik.

Fontos kitétel, hogy a román nyelv oktatására a speciális tanterv továbbra is érvényben marad, sőt, eszerint készülnek majd az érettségi és a képességvizsga tételei is.

A felsőoktatásban elértük azt, hogy a tandíj csak az infláció mértékével emelkedhet, így kiszámíthatóbb lesz egy család számára az egyetemi évek támogatása.  A diákoknak 90 %-osra emelkedett az utazástámogatás. A külföldön tanulóknak is járni fog ez a kedvezmény, számukra ez 50%-os lesz.

Rendeztük a habilitáció kérdését, ezentúl minden európai uniós nyelven, tehát magyarul is lehet habilitálni. A felsőoktatásba való felvételinél elkülönített helyek lesznek olyan szakokon, ahol nincs állami magyar nyelvű képzés, ez vonatkozik például a műszaki és az agrárképzésre is. A törvénybe bekerült az az előírás is, miszerint a magyar diákok, a nemzetbiztonsági oktatás kivételével anyanyelven is felvételizhetnek olyan szakokra, ahol csak román nyelvű képzés létezik.

 

 

 

 

 

 

 

 

kapcsolódó

Hírlevél